Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Analogue Video Signal: | Composite video (NTSC, PAL) |
|---|---|
| Built-in Devices: | Stereo speakers, display, 2 microphones, dual camera |
| Cables Included: | 1 x HDMI cable ¦ 1 x DVI-VGA cable ¦ 1 x network cable |
| Compliant Standards: | EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 60950-1, FCC Part 15 B Class A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07, Directive 2004/108/EC, Directive 2006/95/EC, UL60950-1, RoHS 2011/65/EU |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Compression Protocol: | H.261, H.263, H.264, H.263+, H.350, H.235 ver 3 |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Device Type: | Video conferencing kit |
| Diagonal Size: | 70" |
| Digital Signaling Protocol: | H.323, H.239, H.460, H.245 |
| Digital Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Digital Video Standard: | Digital Visual Interface (DVI), High-Definition Multimedia Interface (HDMI) |
| Features: | Flow control, LDAP support, VLAN support, DiffServ support, IPv6 support, Quality of Service (QoS), SSH support, IPv4 support, Class of Service (CoS) |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Image Brightness: | 350 cd/m² |
| Image Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Interfaces: | 2 x display / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A ¦ 3 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x display / video - composite video/S-video input - BNC x 2 ¦ 2 x network - RJ-45 ¦ 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max External Resolution: | 1920 x 1080 |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Rate: | 10 Mbps |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, NTP, DHCP, DNS |
| Network Protocols: | HTTP, HTTPS |
| Number Of Screens: | 2 |
| Performance: | Bandwidth: 10 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 447 Watt |
| Power Device: | Power supply - internal |
| Quality of Service: | IEEE 802.1Q (VLAN), Differentiated Services (DiffServ), IEEE 802.1p |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Response Time: | 8 ms |
| Sound Output Mode: | Stereo |
| Supported Display Graphics: | HDTV (1920x1080), HD (1280 x 720) |
| Technology: | TFT active matrix |
| Type: | Network adapter |
| Version: | original |
| Video Codecs: | H.261, H.263, H.263+, H.264 |
| VoIP Protocols: | SIP |
| Voice Codecs: | G.711, G.722, G.722.1 |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Accessoires International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Accessoires International.pdf |
| Analogue Video Signal: | Composite video (NTSC, PAL) |
|---|---|
| Built-in Devices: | Stereo speakers, display, 2 microphones, dual camera |
| Cables Included: | 1 x HDMI cable ¦ 1 x DVI-VGA cable ¦ 1 x network cable |
| Compliant Standards: | EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 60950-1, FCC Part 15 B Class A, CAN/CSA C22.2 No. 60950-1-07, Directive 2004/108/EC, Directive 2006/95/EC, UL60950-1, RoHS 2011/65/EU |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1x |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Compression Protocol: | H.261, H.263, H.264, H.263+, H.350, H.235 ver 3 |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Device Type: | Video conferencing kit |
| Diagonal Size: | 70" |
| Digital Signaling Protocol: | H.323, H.239, H.460, H.245 |
| Digital Video Capture Resolution: | 1920 x 1080 |
| Digital Video Standard: | Digital Visual Interface (DVI), High-Definition Multimedia Interface (HDMI) |
| Features: | Flow control, LDAP support, VLAN support, DiffServ support, IPv6 support, Quality of Service (QoS), SSH support, IPv4 support, Class of Service (CoS) |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% |
| Image Aspect Ratio: | 16:9 |
| Image Brightness: | 350 cd/m² |
| Image Contrast Ratio: | 4000:1 |
| Interfaces: | 2 x display / video - HDMI output - 19 pin HDMI Type A ¦ 3 x display / video - HDMI input - 19 pin HDMI Type A ¦ 1 x display / video - composite video/S-video input - BNC x 2 ¦ 2 x network - RJ-45 ¦ 1 x network - Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max External Resolution: | 1920 x 1080 |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Transfer Rate: | 10 Mbps |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Native Resolution: | 1920 x 1080 |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, NTP, DHCP, DNS |
| Network Protocols: | HTTP, HTTPS |
| Number Of Screens: | 2 |
| Performance: | Bandwidth: 10 Mbps |
| Power Consumption Operational: | 447 Watt |
| Power Device: | Power supply - internal |
| Quality of Service: | IEEE 802.1Q (VLAN), Differentiated Services (DiffServ), IEEE 802.1p |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Response Time: | 8 ms |
| Sound Output Mode: | Stereo |
| Supported Display Graphics: | HDTV (1920x1080), HD (1280 x 720) |
| Technology: | TFT active matrix |
| Type: | Network adapter |
| Version: | original |
| Video Codecs: | H.261, H.263, H.263+, H.264 |
| VoIP Protocols: | SIP |
| Voice Codecs: | G.711, G.722, G.722.1 |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: