Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag, ANSI T1.101, ITU-T G.823, ITU-T G.824, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, CAN/CSA-E60065-00, ICES-003 Class A, CS-03, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950- |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 30.5 cm |
| Device Type: | Router |
| Digital Ports Qty: | 16 |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable - modular - 2U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 4 (free) x EHWIC ¦ 2 (total) / 1 (free) x PVDM ¦ 2 (total) / 1 (free) x CompactFlash ¦ 2 (total) / 1 (free) x service module (SM) |
| Features: | Firewall protection, Layer 3 switching, Layer 2 switching, VPN support, MPLS support, Syslog support, content filtering, IPv6 support, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), Access Control List (ACL) support, Qu |
| Flash Memory: | 256 MB (installed) / 8 GB (max) |
| Height: | 8.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Interfaces: | 3 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - mini-USB Type B ¦ Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 ¦ USB: 2 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, L2TPv3 |
| OS Provided: | Cisco IOS Security |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 512 MB (installed) / 2 GB (max) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON, TR-069 |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, BGP, EIGRP, DVMRP, PIM-SM, static IP routing, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MPLS |
| Software Included: | Cisco IOS Unified Communications |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Type: | Voice / fax module |
| Version: | original |
| Voice Codecs: | G.711, G.722, G.723.1, G.728, G.729, G.729a, G.729ab, G.726 |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.2 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Routers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Routers International.pdf |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ah, IEEE 802.1ag, ANSI T1.101, ITU-T G.823, ITU-T G.824, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, CAN/CSA-E60065-00, ICES-003 Class A, CS-03, AS/NZS 3548, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950- |
|---|---|
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 30.5 cm |
| Device Type: | Router |
| Digital Ports Qty: | 16 |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable - modular - 2U |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Expansion Slots: | 4 (total) / 4 (free) x EHWIC ¦ 2 (total) / 1 (free) x PVDM ¦ 2 (total) / 1 (free) x CompactFlash ¦ 2 (total) / 1 (free) x service module (SM) |
| Features: | Firewall protection, Layer 3 switching, Layer 2 switching, VPN support, MPLS support, Syslog support, content filtering, IPv6 support, Class-Based Weighted Fair Queuing (CBWFQ), Weighted Random Early Detection (WRED), Access Control List (ACL) support, Qu |
| Flash Memory: | 256 MB (installed) / 8 GB (max) |
| Height: | 8.9 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 85% |
| Interfaces: | 3 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - RJ-45 ¦ Management: 1 x console - mini-USB Type B ¦ Serial: 1 x auxiliary - RJ-45 ¦ USB: 2 x 4 pin USB Type A |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | IPSec, L2TPv3 |
| OS Provided: | Cisco IOS Security |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 512 MB (installed) / 2 GB (max) |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP, RMON, TR-069 |
| Routing Protocol: | OSPF, IS-IS, BGP, EIGRP, DVMRP, PIM-SM, static IP routing, IGMPv3, GRE, PIM-SSM, static IPv4 routing, static IPv6 routing, policy-based routing (PBR), MPLS |
| Software Included: | Cisco IOS Unified Communications |
| Status Indicators: | Power, link/activity |
| Type: | Voice / fax module |
| Version: | original |
| Voice Codecs: | G.711, G.722, G.723.1, G.728, G.729, G.729a, G.729ab, G.726 |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 8.2 kg |
| Width: | 43.8 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: