Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bays: | 1 (total) / 1 (free) x external Universal Media Bay ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
|---|---|
| Buffer Size: | 2 GB |
| CPU: | Intel Xeon Gold 5218 |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Socket: | FCLGA3647 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 22 MB |
| Channel Qty: | 8 |
| Chipset Type: | Intel C621 |
| Clock Speed: | 2.3 GHz |
| Compliant Standards: | AES, FIPS 140-2, IPv6 Ready, PCI DSS, TLS v1.2, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, WEEE 2002/95/EC, ACPI 6.1 |
| Configuration Features: | 1 x 32 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 70.7 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| ENERGY STAR Version: | 2.1 |
| Effective Memory Speed: | 2666 MHz |
| Ethernet Controller: | HPE 366FLR |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Height: | 4.29 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Installed Size: | L3 Cache - 22 MB |
| Interfaces: | 1 x HPE iLO - Type A (1 in front) ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 (1 rear) ¦ 5 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 2 internal) ¦ 1 x VGA (1 rear) ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) (4 rear) |
| Localisation: | Region: Worldwide |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 3.9 GHz |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 16-core |
| OS Certified: | CentOS, Microsoft Windows Server 2012 R2, VMware vSphere 6.0 (ESXi), SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4, Microsoft Windows Server 2016, Red Hat Enterprise Linux 7.3, Red Hat Enterprise Linux 6.9, VMware vSphere 6.5 (ESXi), SuSE Linux Enterprise Server 12 |
| Power Provided: | 800 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor Main Features: | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2 |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, RAID 50, RAID 60, RAID 1 ADM, RAID 10 ADM |
| RAM Supported: | 3 TB Load-Reduced - ECC ¦ 1.5 TB registered - ECC ¦ 192 GB Non-Volatile - ECC |
| Rated Memory Speed: | 2933 MHz |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 5 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - three-quarter-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x FlexibleLOM - three-quarter-length, full-height (low-profile) ¦ 1 (total) / 1 (free) x microSD Card (intern |
| Software: | HPE Server UEFI |
| Sound Emission: | 38.1 dBA |
| Storage Controller Name: | HPE Smart Array P408i-a |
| Supported Flash Memory Cards: | microSD |
| Technology: | DDR4 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | Card reader |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 16 MB |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 13.04 kg |
| Width: | 43.46 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Bays: | 1 (total) / 1 (free) x external Universal Media Bay ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
|---|---|
| Buffer Size: | 2 GB |
| CPU: | Intel Xeon Gold 5218 |
| CPU Qty: | 1 |
| CPU Socket: | FCLGA3647 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Cache Per Processor: | 22 MB |
| Channel Qty: | 8 |
| Chipset Type: | Intel C621 |
| Clock Speed: | 2.3 GHz |
| Compliant Standards: | AES, FIPS 140-2, IPv6 Ready, PCI DSS, TLS v1.2, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, WEEE 2002/95/EC, ACPI 6.1 |
| Configuration Features: | 1 x 32 GB |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 70.7 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| ENERGY STAR Version: | 2.1 |
| Effective Memory Speed: | 2666 MHz |
| Ethernet Controller: | HPE 366FLR |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Height: | 4.29 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 1 |
| Installed Size: | L3 Cache - 22 MB |
| Interfaces: | 1 x HPE iLO - Type A (1 in front) ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 (1 rear) ¦ 5 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 2 internal) ¦ 1 x VGA (1 rear) ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) (4 rear) |
| Localisation: | Region: Worldwide |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Max Turbo Speed: | 3.9 GHz |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Number of Cores: | 16-core |
| OS Certified: | CentOS, Microsoft Windows Server 2012 R2, VMware vSphere 6.0 (ESXi), SuSE Linux Enterprise Server 11 SP4, Microsoft Windows Server 2016, Red Hat Enterprise Linux 7.3, Red Hat Enterprise Linux 6.9, VMware vSphere 6.5 (ESXi), SuSE Linux Enterprise Server 12 |
| Power Provided: | 800 Watt |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Processor Main Features: | Hyper-Threading Technology, Intel Turbo Boost Technology 2 |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, RAID 50, RAID 60, RAID 1 ADM, RAID 10 ADM |
| RAM Supported: | 3 TB Load-Reduced - ECC ¦ 1.5 TB registered - ECC ¦ 192 GB Non-Volatile - ECC |
| Rated Memory Speed: | 2933 MHz |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 5 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - three-quarter-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x FlexibleLOM - three-quarter-length, full-height (low-profile) ¦ 1 (total) / 1 (free) x microSD Card (intern |
| Software: | HPE Server UEFI |
| Sound Emission: | 38.1 dBA |
| Storage Controller Name: | HPE Smart Array P408i-a |
| Supported Flash Memory Cards: | microSD |
| Technology: | DDR4 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | Card reader |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 16 MB |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 13.04 kg |
| Width: | 43.46 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: