Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | ACL entries: 256 ¦ Policies: 64 |
|---|---|
| Compliant Standards: | NEBS level 3, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, GB 4943, Directive 2006/95/EC, VCCI Cl |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 44.96 cm |
| Designed For: | P/N: N2K-C2248TF-E, N2K-C2248TP-E, N2K-C2248TP-E-RF |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Flow control, full duplex capability, auto-negotiation, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, Data Center Bridging (DCB) |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X - SFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP |
| Performance: | Forwarding performance (full duplex): 80 Gbps ¦ Forwarding performance: 40 Gbps |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 48 + 10 Gigabit SFP+ x 4 |
| Power Consumption Operational: | 110 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3, CLI |
| Status Indicators: | Port status, power, system, module locator, fan |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC -48 -60 V |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 43.94 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | ACL entries: 256 ¦ Policies: 64 |
|---|---|
| Compliant Standards: | NEBS level 3, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, GB 4943, Directive 2006/95/EC, VCCI Cl |
| Compliant Standards: | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 44.96 cm |
| Designed For: | P/N: N2K-C2248TF-E, N2K-C2248TP-E, N2K-C2248TP-E-RF |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Flow control, full duplex capability, auto-negotiation, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, Data Center Bridging (DCB) |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T - RJ-45 ¦ 4 x 10GBase-X - SFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Network / Transport Protocol: | TCP/IP, UDP/IP, ICMP/IP |
| Performance: | Forwarding performance (full duplex): 80 Gbps ¦ Forwarding performance: 40 Gbps |
| Ports: | Gigabit Ethernet x 48 + 10 Gigabit SFP+ x 4 |
| Power Consumption Operational: | 110 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3, CLI |
| Status Indicators: | Port status, power, system, module locator, fan |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC -48 -60 V |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 43.94 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: