Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | SD card reader |
| Capacity: | Queues: 8 ¦ IGMP groups: 1000 ¦ VLAN IDs: 256 ¦ STP instances: 128 ¦ ACL: 1500 |
| Compliant Standards: | EN55024, IEC 60529 IP66, IEC 60529 IP67, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-6-2, EN 61000-4-8, IEC 60950-1, EN 61000-6-4, IEC 60068-2-30, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-32, IEC 60068 |
| Depth: | 8 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Electric Current Required: | 3 A |
| Enclosure Type: | Wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SD Memory Card |
| Features: | DHCP support, BOOTP support, ARP support, IGMP snooping, Syslog support, DiffServ support, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, STP support, DHCP snooping, ACL support, QoS, RADIUS support, DHCP server, DA |
| Flash Memory: | 1.5 GB |
| Height: | 24.33 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x Fast Ethernet 4 pin ¦ 1 x console ¦ 2 x alarm |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 566,908 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 8 x 10/100 |
| Power Consumption Operational: | 30.6 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, SCP, NTP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MSTP, RSTP, STP |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 9.6 - 60 V |
| Weight: | 3.83 kg |
| Width: | 20.07 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Built-in Devices: | SD card reader |
| Capacity: | Queues: 8 ¦ IGMP groups: 1000 ¦ VLAN IDs: 256 ¦ STP instances: 128 ¦ ACL: 1500 |
| Compliant Standards: | EN55024, IEC 60529 IP66, IEC 60529 IP67, EN 61000-6-1, EN 61000-4-4, EN 61000-4-2, EN 61000-4-3, EN 61000-4-6, ICES-003 Class A, EN 61000-4-5, EN 61000-6-2, EN 61000-4-8, IEC 60950-1, EN 61000-6-4, IEC 60068-2-30, IEC 60068-2-27, IEC 60068-2-32, IEC 60068 |
| Depth: | 8 cm |
| Device Type: | Switch - 8 ports - Managed |
| Electric Current Required: | 3 A |
| Enclosure Type: | Wall-mountable |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Expansion Slots: | 1 (total) / 1 (free) x SD Memory Card |
| Features: | DHCP support, BOOTP support, ARP support, IGMP snooping, Syslog support, DiffServ support, Broadcast Storm Control, IPv6 support, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, STP support, DHCP snooping, ACL support, QoS, RADIUS support, DHCP server, DA |
| Flash Memory: | 1.5 GB |
| Height: | 24.33 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 8 x Fast Ethernet 4 pin ¦ 1 x console ¦ 2 x alarm |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 566,908 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 75 °C |
| Max Storage Temperature: | 85 °C |
| Min Operating Temperature: | -40 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Ports: | 8 x 10/100 |
| Power Consumption Operational: | 30.6 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| RAM: | 4 GB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, HTTP, TFTP, SSH, SCP, NTP |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3, MSTP, RSTP, STP |
| Subtype: | Fast Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | DC 9.6 - 60 V |
| Weight: | 3.83 kg |
| Width: | 20.07 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: