Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Queues per port (ingress): 4 ¦ Queues per port (egress): 8 ¦ ACL: 128000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EMC, ICES-003 Class A, AS/NZS 60950, GR-1089-CORE, VCCI Class A, GR-63-CORE, ETSI 300 019, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, IEC/UL/CSA/EN 60950-1, EN 55022 Class A, FCC |
| Depth: | 55.6 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 7000 Series 4-Slot Chassis, 7000 Series 9-Slot Chassis, 7004 Bundle, 7009, 7010, 7010 Bundle, 7700 18 Slot Chassis, 7700 2 Slot Chassis, 7700 6 Slot Chassis, 7700 Switches 10-Slot Chassis, 7702, 7706, 7710, 7710 Bundle |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | Access Control List (ACL) support, NetFlow, Virtual PortChannel (vPC) technology, MACsec support, Virtual Output Queuing (VOQ), Virtual Private LAN Service (VPLS), Control plane protection (CoPP), Virtual Extensible LAN (VXLAN), Location ID Separation Pro |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 10GBase-X SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 384000 entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | Cisco NX-OS 8.0 or later |
| Performance: | Forwarding performance: 720 Mpps |
| Ports: | 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| RAM: | 8 GB |
| Remote Management Protocol: | CLI |
| Routing Protocol: | SAP, ECMP, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Status Indicators: | Status, link/activity |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 5.44 kg |
| Width: | 38.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Capacity: | Queues per port (ingress): 4 ¦ Queues per port (egress): 8 ¦ ACL: 128000 |
|---|---|
| Compliant Standards: | CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN50082-1, EN 61000-6-1, EMC, ICES-003 Class A, AS/NZS 60950, GR-1089-CORE, VCCI Class A, GR-63-CORE, ETSI 300 019, AS/NZS CISPR22:2004 Class A, IEC/UL/CSA/EN 60950-1, EN 55022 Class A, FCC |
| Depth: | 55.6 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 7000 Series 4-Slot Chassis, 7000 Series 9-Slot Chassis, 7004 Bundle, 7009, 7010, 7010 Bundle, 7700 18 Slot Chassis, 7700 2 Slot Chassis, 7700 6 Slot Chassis, 7700 Switches 10-Slot Chassis, 7702, 7706, 7710, 7710 Bundle |
| Device Type: | Switch - 48 ports - L3 |
| Enclosure Type: | Plug-in module |
| Encryption Algorithm: | 256-bit AES |
| Features: | Access Control List (ACL) support, NetFlow, Virtual PortChannel (vPC) technology, MACsec support, Virtual Output Queuing (VOQ), Virtual Private LAN Service (VPLS), Control plane protection (CoPP), Virtual Extensible LAN (VXLAN), Location ID Separation Pro |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 10GBase-X SFP+ |
| Jumbo Frame Support: | 9216 bytes |
| MAC Address Table Size: | 384000 entries |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| OS Required: | Cisco NX-OS 8.0 or later |
| Performance: | Forwarding performance: 720 Mpps |
| Ports: | 48 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| RAM: | 8 GB |
| Remote Management Protocol: | CLI |
| Routing Protocol: | SAP, ECMP, MPLS, Bidirectional Forwarding Detection (BFD) |
| Status Indicators: | Status, link/activity |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Weight: | 5.44 kg |
| Width: | 38.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: