Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV GS, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, cUL, EN 60950, EN55022, NOM, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN55024, UL 60950 Third Edition, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, CB, FCC Part 15, MIC, AS/NZS 3548 |
| Depth: | 37.8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, full duplex capability, Layer 3 switching, auto-sensing per device, IP-routing, DHCP support, power over Ethernet (PoE), auto-negotiation, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shaping, stackable, Sp |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 32 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 PoE ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 1 x network stack device x 2 ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| MAC Address Table Size: | 12K entries |
| MTBF: | 182,373 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 9 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 32 Gbps ¦ Forwarding performance: 38.7 Mpps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x SFP |
| Power Consumption Operational: | 540 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| RAM: | 128 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, static IP routing, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port transmission speed, port duplex mode, bandwidth utilization %, system, RPS (Redundant Power Supply), link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.1 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, TUV GS, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, cUL, EN 60950, EN55022, NOM, VCCI Class A ITE, IEC 60950, EN55024, UL 60950 Third Edition, CISPR 22, CSA 22.2 No. 60950, CB, FCC Part 15, MIC, AS/NZS 3548 |
| Depth: | 37.8 cm |
| Device Type: | Switch - 24 ports - L3 - Managed - stackable |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 1U |
| Features: | Flow control, full duplex capability, Layer 3 switching, auto-sensing per device, IP-routing, DHCP support, power over Ethernet (PoE), auto-negotiation, ARP support, VLAN support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), IGMP snooping, traffic shaping, stackable, Sp |
| Features: | Redundant Power System (RPS) connector |
| Flash Memory: | 32 MB Flash |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Interfaces: | 24 x 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45 PoE ¦ 1 x console - RJ-45 management ¦ 1 x network stack device x 2 ¦ 4 x SFP (mini-GBIC) |
| Jumbo Frame Support: | Yes |
| MAC Address Table Size: | 12K entries |
| MTBF: | 182,373 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 45 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Units In A Stack: | 9 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching capacity: 32 Gbps ¦ Forwarding performance: 38.7 Mpps |
| Ports: | 24 x 10/100/1000 (PoE) + 4 x SFP |
| Power Consumption Operational: | 540 Watt |
| Power Device: | Internal power supply |
| Power Over Ethernet (PoE): | PoE |
| RAM: | 128 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 1, RMON 2, RMON 3, RMON 9, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | RIP-1, RIP-2, HSRP, static IP routing, RIPng |
| Software Included: | Cisco IOS IP Base |
| Status Indicators: | Port transmission speed, port duplex mode, bandwidth utilization %, system, RPS (Redundant Power Supply), link/activity |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 6.1 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: