Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Capacity: | Jumbo frame size: 9216 ¦ ACL entries: 256 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae |
| Compliant Standards: | NEBS level 3, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, GB 4943, Directive 2004/108/EC, Direct |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Fibre Channel over Ethernet (FCoE), 40 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 44.96 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 5010, 5010 OSM version, 5010 Solutions Kit 8G FC Unified Fabric, 5020, 5020 IBM OSM version, 5020 Solutions Kit 8G FC Unified Fabric, 5548 Storage Solutions Bundle, 5548P, 5548UP, 5548UP in N5548UP-N2K Bundle, 5548UP Storage Solutions Bundle, |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Auto-negotiation, VLAN support, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, Data Center Bridging (DCB), Management Information |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 10GBase-X - SFP/SFP+ ¦ 4 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Forwarding performance (full duplex): 320 Gbps ¦ Forwarding performance: 160 Gbps |
| Ports: | 10 Gigabit SFP+ / SFP (mini-GBIC) x 48 + 40 Gigabit QSFP+ x 4 |
| Power Consumption Operational: | 175 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3, CLI |
| Status Indicators: | Port status, power, system |
| Version: | original |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 43.94 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Adapter Gigabit International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Adapter Gigabit International.pdf |
| Capacity: | Jumbo frame size: 9216 ¦ ACL entries: 256 |
|---|---|
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ae |
| Compliant Standards: | NEBS level 3, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN50082-1, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, FCC CFR47 Part 15, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS, GB 4943, Directive 2004/108/EC, Direct |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet, Fibre Channel over Ethernet (FCoE), 40 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 44.96 cm |
| Designed For: | Cisco Nexus 5010, 5010 OSM version, 5010 Solutions Kit 8G FC Unified Fabric, 5020, 5020 IBM OSM version, 5020 Solutions Kit 8G FC Unified Fabric, 5548 Storage Solutions Bundle, 5548P, 5548UP, 5548UP in N5548UP-N2K Bundle, 5548UP Storage Solutions Bundle, |
| Device Type: | Expansion module |
| Features: | Auto-negotiation, VLAN support, Syslog support, Weighted Round Robin (WRR) queuing, Spanning Tree Protocol (STP) support, Access Control List (ACL) support, Quality of Service (QoS), Jumbo Frames support, Data Center Bridging (DCB), Management Information |
| Form Factor: | Rack-mountable |
| Height: | 4.37 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Interfaces: | 48 x 10GBase-X - SFP/SFP+ ¦ 4 x 40Gb Ethernet - QSFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Performance: | Forwarding performance (full duplex): 320 Gbps ¦ Forwarding performance: 160 Gbps |
| Ports: | 10 Gigabit SFP+ / SFP (mini-GBIC) x 48 + 40 Gigabit QSFP+ x 4 |
| Power Consumption Operational: | 175 Watt |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, SNMP 3, CLI |
| Status Indicators: | Port status, power, system |
| Version: | original |
| Weight: | 8 kg |
| Width: | 43.94 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: