Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bays: | 2 (total) / 2 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Chipset Type: | Intel 7500 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ap |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0, WEEE |
| Controller Interface Type: | SATA 3Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 51 cm |
| Ethernet Controller: | 4 x HP NC553i |
| Ethernet Ports: | 4 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, keyboard password, serial port I/O control |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Graphics Processor: | ATI ES1000 |
| Height: | 36.7 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 2 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 0 GB / 512 GB (max) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Interfaces: | 1 x HPE iLO ¦ 4 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 1 x display / video |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux |
| Pricing Type: | CTO |
| Product Form Factor: | Blade |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1 |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 3 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 2 (total) / 2 (free) x CPU ¦ 32 (total) / 32 (free) x DIMM 240-pin ¦ 1 (total) / 1 (free) x microSDHC Card ¦ 2 (total) / 2 (free) x expansion slot (x8 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x expansion slot (x4 mode) |
| Storage Controller Name: | Smart Array P410i |
| Technology: | DDR3 SDRAM |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Weight: | 8.1 kg |
| Width: | 5.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Bays: | 2 (total) / 2 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Chipset Type: | Intel 7500 |
| Compliant Standards: | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3x, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ap |
| Compliant Standards: | ACPI 2.0, WEEE |
| Controller Interface Type: | SATA 3Gb/s / SAS 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet, 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 51 cm |
| Ethernet Controller: | 4 x HP NC553i |
| Ethernet Ports: | 4 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Administrator password, power-on password, keyboard password, serial port I/O control |
| Form Factor: | DIMM 240-pin |
| Graphics Processor: | ATI ES1000 |
| Height: | 36.7 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 2 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 85% (non-condensing) |
| Installed Qty: | 0 GB / 512 GB (max) |
| Interface (Bus) Type: | PCI Express 2.0 x8 |
| Interfaces: | 1 x HPE iLO ¦ 4 x LAN (10Gigabit Ethernet) ¦ 1 x display / video |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| OS Certified: | SUSE Linux Enterprise Server, Microsoft Windows Server, Red Hat Enterprise Linux |
| Pricing Type: | CTO |
| Product Form Factor: | Blade |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1 |
| Recommended Use: | Small business, corporate business |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 3 |
| Remote Management Protocol: | SNMP, IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 2 (total) / 2 (free) x CPU ¦ 32 (total) / 32 (free) x DIMM 240-pin ¦ 1 (total) / 1 (free) x microSDHC Card ¦ 2 (total) / 2 (free) x expansion slot (x8 mode) ¦ 1 (total) / 1 (free) x expansion slot (x4 mode) |
| Storage Controller Name: | Smart Array P410i |
| Technology: | DDR3 SDRAM |
| Type: | Integrated |
| Version: | original |
| Weight: | 8.1 kg |
| Width: | 5.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: