HPE 638526-B21
HPE Virtual Connect Flex-10/10D Module - Load balancing device - 10 GigE - plug-in module
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | MAC addresses: 128000 ¦ IGMP groups: 1000 |
| Communication Mode: | Full-duplex |
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, TUV, CISPR 22 Class A, cUL, EN55022 Class A, CB, FCC Part 15, UL 60950-1, EN 60950-1, WEEE, MIC Class A, CSA C22.2 No. 60950-1, AS/NZS 3548 Class A, VCCI Class A |
| Compliant Standards: | IEEE 802.2, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ak, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3aq |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 26.77 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure w/2 Power Supplies and 4 Fans, w/2 Power Supplies and 4 Fans w/8 Insight Control Environment 30 Day Evaluation Licenses, w/2 Power Supplies and 4 Fans with Insight Control Environment for BladeSystem Licenses, w/2 Power Supplies and |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | LDAP support, VLAN support, IGMP snooping, manageable, stackable, firmware upgradable, Jumbo Frames support, Link Aggregation Control Protocol (LACP) |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 2.794 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 10Gb Ethernet ¦ 10 x 10Gb Ethernet - SFP+ ¦ 4 x 10Gb Ethernet ¦ 1 x management ¦ 1 x management |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Network / Transport Protocol: | iSCSI |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, CLI |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Software Included: | HP Virtual Connect Manager |
| Version: | original |
| Weight: | 1.27 kg |
| Width: | 9.279 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | MAC addresses: 128000 ¦ IGMP groups: 1000 |
| Communication Mode: | Full-duplex |
| Compatible Slots: | 1 x Expansion Slot |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, UL, TUV, CISPR 22 Class A, cUL, EN55022 Class A, CB, FCC Part 15, UL 60950-1, EN 60950-1, WEEE, MIC Class A, CSA C22.2 No. 60950-1, AS/NZS 3548 Class A, VCCI Class A |
| Compliant Standards: | IEEE 802.2, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3ad (LACP), IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ak, IEEE 802.1ab (LLDP), IEEE 802.3aq |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Data Transfer Rate: | 10 Gbps |
| Depth: | 26.77 cm |
| Designed For: | HPE BLc3000 Enclosure w/2 Power Supplies and 4 Fans, w/2 Power Supplies and 4 Fans w/8 Insight Control Environment 30 Day Evaluation Licenses, w/2 Power Supplies and 4 Fans with Insight Control Environment for BladeSystem Licenses, w/2 Power Supplies and |
| Device Type: | Load balancing device |
| Encryption Algorithm: | SSL |
| Features: | LDAP support, VLAN support, IGMP snooping, manageable, stackable, firmware upgradable, Jumbo Frames support, Link Aggregation Control Protocol (LACP) |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Height: | 2.794 cm |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Interfaces: | 16 x 10Gb Ethernet ¦ 10 x 10Gb Ethernet - SFP+ ¦ 4 x 10Gb Ethernet ¦ 1 x management ¦ 1 x management |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Network / Transport Protocol: | iSCSI |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, CLI |
| Routing Protocol: | IGMPv2, IGMP, IGMPv3 |
| Software Included: | HP Virtual Connect Manager |
| Version: | original |
| Weight: | 1.27 kg |
| Width: | 9.279 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: