Cisco UCSC-C220-M5SX
Cisco UCS C220 M5SX SFF - Server - rack-mountable - 1U - 2-way - no CPU - RAM 0 GB - SATA/SAS - hot-swap 2.5in bay(s) - no HDD - Pilot 4 - 10 GigE - monitor none
Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bays: | 10 (total) / 10 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Channel Qty: | 8 |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1 Second Edition, ACPI 4.0, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, FCC CFR47 Part 15 A, GB 4943-2001, CNS 13438 Class A, CAN/CSA C22.2 No |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 75.6 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| Ethernet Controller: | Intel X550 |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL) |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Front Accessible Bays Qty: | 10 |
| Graphics Processor: | ASPEED Pilot 4 |
| Height: | 4.32 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 10 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 x power supply blanking panel, 10 x drive blanking panels, interposer board (8 drive) |
| Installed Qty: | |
| Interfaces: | 2 x USB 3.0 (2 rear) ¦ 1 x VGA - DB-15 (1 rear) ¦ 1 x serial - RJ-45 (1 rear) ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) - RJ-45 (2 rear) ¦ 1 x management (NIC) - RJ-45 (1 rear) ¦ 1 x KVM (1 in front) |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 10 |
| Remote Management Controller: | Intel Baseboard Management Controller (BMC) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP 3, IPMI 2.0, CLI |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 2 (total) / 2 (free) x CPU ¦ 24 (total) / 24 (free) x DIMM 288-pin ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x24 - half-length, half-height (x16 mode / NCSI support) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x24 - three-quarter-length, full-height (x16 mode) ¦ 1 (total) |
| Supported Flash Memory Cards: | SD Memory Card |
| Technology: | DDR4 SDRAM - ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 16 MB |
| Width: | 43 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Servers International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Servers International.pdf |
| Bays: | 10 (total) / 10 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
|---|---|
| CPU: | No CPU |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Channel Qty: | 8 |
| Compliant Standards: | CISPR 24, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1 Second Edition, ACPI 4.0, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, VCCI Class A, EN61000-3-2, EN61000-3-3, FCC CFR47 Part 15 A, GB 4943-2001, CNS 13438 Class A, CAN/CSA C22.2 No |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Depth: | 75.6 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| Ethernet Controller: | Intel X550 |
| Ethernet Ports: | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL) |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Front Accessible Bays Qty: | 10 |
| Graphics Processor: | ASPEED Pilot 4 |
| Height: | 4.32 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 10 |
| Humidity Range Operating: | 10 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | 2 x power supply blanking panel, 10 x drive blanking panels, interposer board (8 drive) |
| Installed Qty: | |
| Interfaces: | 2 x USB 3.0 (2 rear) ¦ 1 x VGA - DB-15 (1 rear) ¦ 1 x serial - RJ-45 (1 rear) ¦ 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) - RJ-45 (2 rear) ¦ 1 x management (NIC) - RJ-45 (1 rear) ¦ 1 x KVM (1 in front) |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 5 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAID Level: | RAID 0, RAID 1, RAID 10 |
| Remote Management Controller: | Intel Baseboard Management Controller (BMC) |
| Remote Management Protocol: | SNMP 2, SNMP 3, IPMI 2.0, CLI |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 2 (total) / 2 (free) x CPU ¦ 24 (total) / 24 (free) x DIMM 288-pin ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x24 - half-length, half-height (x16 mode / NCSI support) ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x24 - three-quarter-length, full-height (x16 mode) ¦ 1 (total) |
| Supported Flash Memory Cards: | SD Memory Card |
| Technology: | DDR4 SDRAM - ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 16 MB |
| Width: | 43 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Florian Vopel is your contact person for: