Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 4094 ¦ Active VLANs: 64 ¦ STP instances: 64 ¦ SPAN sessions: 1 |
| Compliant Standards: | Plug and Play, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, Directive 2011/65/EU, VCCI Class A, KN24, KN22 Class |
| Depth: | 24 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Intrusion Detection System (IDS), Weighted Round Robin (WRR) queuing, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Rapid Spanning Tree Pr |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x console (mini-USB) Type B ¦ 1 x USB Type A ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ uplink |
| Jumbo Frame Support: | 10240 bytes |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 1,370,769 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching bandwidth: 176 Gbps ¦ Forwarding bandwidth: 88 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 77.38 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | ARM7: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | IGMP, MLDv2, MLD |
| Software Included: | Cisco IOS LAN Lite |
| Status Indicators: | Port status, port duplex mode, system, link/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 3.03 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | Kerberos, Secure Shell (SSH), RADIUS, TACACS+ |
|---|---|
| Capacity: | VLANs supported: 4094 ¦ Active VLANs: 64 ¦ STP instances: 64 ¦ SPAN sessions: 1 |
| Compliant Standards: | Plug and Play, CISPR 22 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, RoHS, UL 60950-1 Second Edition, EN 60950-1 Second Edition, IEC 60950-1 Second Edition, Directive 2011/65/EU, VCCI Class A, KN24, KN22 Class |
| Depth: | 24 cm |
| Device Type: | Switch - 48 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop, rack-mountable |
| Features: | DHCP support, auto-negotiation, BOOTP support, ARP support, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), Intrusion Detection System (IDS), Weighted Round Robin (WRR) queuing, Broadcast Storm Control, Multicast Storm Control, Unicast Storm Control, Rapid Spanning Tree Pr |
| Flash Memory: | 256 MB |
| Height: | 4.4 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 48 x 1000Base-T RJ-45 ¦ 1 x console RJ-45 ¦ 1 x console (mini-USB) Type B ¦ 1 x USB Type A ¦ 4 x 10GBase-X SFP+ uplink |
| Jumbo Frame Support: | 10240 bytes |
| MAC Address Table Size: | 8K entries |
| MTBF: | 1,370,769 hours |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 55 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Min Operating Temperature: | -5 °C |
| Min Storage Temperature: | -25 °C |
| Performance: | Switching bandwidth: 176 Gbps ¦ Forwarding bandwidth: 88 Gbps ¦ Forwarding performance (64-byte packet size): 77.38 Mpps |
| Ports: | 48 x 10/100/1000 + 4 x 1 Gigabit / 10 Gigabit SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply |
| Processor: | ARM7: 800 MHz |
| RAM: | 512 MB |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, RMON 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SNMP 2c, HTTP, TFTP, SSH, CLI |
| Routing Protocol: | IGMP, MLDv2, MLD |
| Software Included: | Cisco IOS LAN Lite |
| Status Indicators: | Port status, port duplex mode, system, link/speed |
| Subtype: | Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50 - 60 Hz) |
| Weight: | 3.03 kg |
| Width: | 44.5 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Luca-Eric Junghans is your contact person for: