Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Compliant Standards: | NEBS level 3, FCC Class A certified, ETSI, CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-6-1, EMC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950, GR-1089-CORE, VCCI |
|---|---|
| Depth: | 81.3 cm |
| Device Type: | Switch - L3 - Managed - with 2 x Cisco Nexus 7000 Series Supervisor 2 Enhanced Module, 3x Cisco Nexus 7000 Series Fabric-2 Module |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 9U |
| Expansion Slots: | 6 (total) / 4 (free) x Expansion Slot ¦ 6 (total) / 3 (free) x fabric module slot |
| Features: | Modular design, Layer 3 switching, Layer 2 switching, Spanning Tree Protocol (STP) support |
| Flash Memory: | 32 GB |
| Height: | 39.62 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 5 (installed) / 12 (max) |
| Interfaces: | 2 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 2 x serial (console) RJ-45 ¦ 4 x USB |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processor: | 4 x Intel Xeon: 2.13 GHz |
| RAM: | 64 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, CLI |
| Routing Protocol: | IGMP |
| Version: | original |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Compliant Standards: | NEBS level 3, FCC Class A certified, ETSI, CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-6-1, EMC, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, AS/NZS 60950, GR-1089-CORE, VCCI |
|---|---|
| Depth: | 81.3 cm |
| Device Type: | Switch - L3 - Managed - with 2 x Cisco Nexus 7000 Series Supervisor 2 Enhanced Module, 3x Cisco Nexus 7000 Series Fabric-2 Module |
| Enclosure Type: | Rack-mountable 9U |
| Expansion Slots: | 6 (total) / 4 (free) x Expansion Slot ¦ 6 (total) / 3 (free) x fabric module slot |
| Features: | Modular design, Layer 3 switching, Layer 2 switching, Spanning Tree Protocol (STP) support |
| Flash Memory: | 32 GB |
| Height: | 39.62 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 90% (non-condensing) |
| Humidity Range Storage: | 5 - 95% (non-condensing) |
| Installed Modules Qty (Max): | 5 (installed) / 12 (max) |
| Interfaces: | 2 x management (Gigabit LAN) RJ-45 ¦ 2 x serial (console) RJ-45 ¦ 4 x USB |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Storage Temperature: | 70 °C |
| Max Supported Qty: | 4 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Min Storage Temperature: | -40 °C |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Optional |
| Processor: | 4 x Intel Xeon: 2.13 GHz |
| RAM: | 64 GB DDR3 SDRAM |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 3, SNMP 2c, CLI |
| Routing Protocol: | IGMP |
| Version: | original |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Jürgen Mattikau is your contact person for: