Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Bays: | 1 (total) / 1 (free) x external Universal Media Bay ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
|---|---|
| Built-in Devices: | Led panel |
| CPU: | No CPU |
| CPU Socket: | FCLGA3647 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Channel Qty: | 14 |
| Chipset Type: | Intel C621 |
| Compliant Standards: | AES, FIPS 140-2, IPv6 Ready, PCI DSS, TLS v1.2, FIPS 201 PIV, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, WEEE 2002/95/EC, ACPI 6.1 |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 70.7 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| ENERGY STAR Version: | 3.0 |
| Ethernet Controller: | HPE 331i |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Height: | 4.29 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Single rotor hot plug fans, SFF Easy install rails |
| Installed Qty: | |
| Interfaces: | 1 x HPE iLO - Type A (1 in front) ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 (1 rear) ¦ 5 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 2 internal) ¦ 1 x VGA (1 rear) ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 (4 rear) |
| Localisation: | Region: Worldwide |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Pricing Type: | CTO |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAM Supported: | 3 TB Load-Reduced - ECC ¦ 1.5 TB registered - ECC ¦ 192 GB Non-Volatile - ECC ¦ 6 TB Persistent Memory - ECC |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 5 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - three-quarter-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x FlexibleLOM - three-quarter-length, full-height (low-profile) ¦ 1 (total) / 1 (free) x microSD Card (intern |
| Sound Emission: | 38.1 dBA |
| Storage Controller Name: | HPE Smart Array S100i SR Software |
| Technology: | DDR4 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 16 MB |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 13.04 kg |
| Width: | 43.46 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| Warnings: | Warnings Storage & Memories International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Storage & Memories International.pdf |
| Bays: | 1 (total) / 1 (free) x external Universal Media Bay ¦ 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" SFF |
|---|---|
| Built-in Devices: | Led panel |
| CPU: | No CPU |
| CPU Socket: | FCLGA3647 Socket |
| CPU Upgradability: | Upgradable |
| Channel Qty: | 14 |
| Chipset Type: | Intel C621 |
| Compliant Standards: | AES, FIPS 140-2, IPv6 Ready, PCI DSS, TLS v1.2, FIPS 201 PIV, ASHRAE Class A4, ASHRAE Class A3, WEEE 2002/95/EC, ACPI 6.1 |
| Controller Interface Type: | SATA 6Gb/s |
| Data Link Protocol: | Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Depth: | 70.7 cm |
| Device Type: | Power supply - hot-plug |
| ENERGY STAR Certified: | Yes |
| ENERGY STAR Version: | 3.0 |
| Ethernet Controller: | HPE 331i |
| Ethernet Ports: | 4 x Gigabit Ethernet |
| Features: | Wake on LAN (WoL), PXE support |
| Form Factor: | DIMM 288-pin |
| Height: | 4.29 cm |
| Hot-Swap Bays Qty: | 8 |
| Humidity Range Operating: | 8 - 90% (non-condensing) |
| Included Accessories: | Single rotor hot plug fans, SFF Easy install rails |
| Installed Qty: | |
| Interfaces: | 1 x HPE iLO - Type A (1 in front) ¦ 1 x HPE iLO - RJ-45 (1 rear) ¦ 5 x USB 3.0 (1 front, 2 rear, 2 internal) ¦ 1 x VGA (1 rear) ¦ 4 x LAN (Gigabit Ethernet) - RJ-45 (4 rear) |
| Localisation: | Region: Worldwide |
| Manufacturer: | HPE Aruba |
| Max CPU Qty: | 2 |
| Max Operating Temperature: | 35 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 10 °C |
| Monitor Type: | None. |
| Power Redundancy: | Optional |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 (with optional power supply) |
| Pricing Type: | CTO |
| Product Form Factor: | Rack-mountable - 1U |
| RAM Supported: | 3 TB Load-Reduced - ECC ¦ 1.5 TB registered - ECC ¦ 192 GB Non-Volatile - ECC ¦ 6 TB Persistent Memory - ECC |
| Remote Management Controller: | Integrated Lights-Out 5 |
| Remote Management Protocol: | SNMP 3, IPMI 2.0, SMASH CLP |
| Server Scalability: | 2-way |
| Slots: | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x16 - three-quarter-length, full-height ¦ 1 (total) / 1 (free) x PCIe 3.0 x8 - low-profile ¦ 1 (total) / 1 (free) x FlexibleLOM - three-quarter-length, full-height (low-profile) ¦ 1 (total) / 1 (free) x microSD Card (intern |
| Sound Emission: | 38.1 dBA |
| Storage Controller Name: | HPE Smart Array S100i SR Software |
| Technology: | DDR4 SDRAM - Advanced ECC |
| Type: | No optical drive |
| Version: | original |
| Video Interfaces: | VGA |
| Video Memory: | 16 MB |
| Voltage Required: | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight: | 13.04 kg |
| Width: | 43.46 cm |
| GPSR - economic actor: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
|---|---|
| : | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
| GPSR - EU responsible person: | Hewlett-Packard GmbH, Deutschland, Herrenberger Str. 140, Böblingen, 71034, enterprise.kunden @ hpe.com |
Nico Steinbach is your contact person for: