Product images and accessories are provided by a content provider. Images may differ slightly from the original and are for illustrative purposes. Compatibility guarantee for accessories can not be guaranteed. The scope of delivery corresponds to the item description (if necessary identical item) Please note the product and condition description.
| Authentication Method: | RADIUS, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS |
| Depth: | 76.2 cm |
| Device Type: | Switch - 40 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 2U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x Expansion Slot |
| Fibre Channel: | FC-DA, FC-FS, FC-GS-3, FC-GS-4, FC-MI, FC-PH, FC-PH-2, FC-PH-3, FC-PI, FC-SW-2, FC-SW-3, FC-SP, FCP, FCP-2, FC-PI-2, FC-FS-2, FCP-3, FC-LS, FC-MI-2, FC-PI-4 |
| Height: | 8.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x console RJ-45 management ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 2 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 40 x SFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 40 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2 |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| Warnings: | Warnings Switches International.pdf |
| Safety instructions: | Safety instructions Switches International.pdf |
| Authentication Method: | RADIUS, CHAP, TACACS+, Secure Shell v.2 (SSH2) |
|---|---|
| Cables Included: | 1 x serial cable |
| Compliant Standards: | FCC Class A certified, CISPR 22 Class A, BSMI CNS 13438 Class A, CISPR 24, EN 61000-3-2, VCCI Class A ITE, EN 61000-3-3, EN55024, EN55022 Class A, EN 61000-6-1, AS/NZS 60950-1, ICES-003 Class A, UL 60950-1, IEC 60950-1, EN 60950-1, RoHS |
| Depth: | 76.2 cm |
| Device Type: | Switch - 40 ports - Managed |
| Enclosure Type: | Desktop 2U |
| Encryption Algorithm: | AES |
| Expansion Slots: | 2 (total) / 2 (free) x Expansion Slot |
| Fibre Channel: | FC-DA, FC-FS, FC-GS-3, FC-GS-4, FC-MI, FC-PH, FC-PH-2, FC-PH-3, FC-PI, FC-SW-2, FC-SW-3, FC-SP, FCP, FCP-2, FC-PI-2, FC-FS-2, FCP-3, FC-LS, FC-MI-2, FC-PI-4 |
| Height: | 8.8 cm |
| Humidity Range Operating: | 5 - 95% |
| Interfaces: | 1 x console RJ-45 management ¦ 2 x 1000Base-T RJ-45 management ¦ 2 x 100Base-TX RJ-45 ¦ 40 x SFP+ |
| Manufacturer: | Cisco Meraki |
| Max Operating Temperature: | 40 °C |
| Max Supported Qty: | 2 |
| Min Operating Temperature: | 0 °C |
| Ports: | 40 x SFP+ |
| Power Device: | Internal power supply (not installed) - hot-plug |
| Power Redundancy: | Yes |
| Power Redundancy Scheme: | 1+1 |
| Rack Mounting Kit: | Included |
| Remote Management Protocol: | SNMP 1, SNMP 2, RMON, Telnet, SNMP 3, SSH-2 |
| Subtype: | 10 Gigabit Ethernet |
| Version: | original |
| Width: | 43.9 cm |
| GPSR - economic actor: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
|---|---|
| GPSR - product manufacturer: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
| GPSR - EU responsible person: | Cisco Systems GmbH, Deutschland, Parkring 20, Garching, 85748, info-center @ cisco.com |
Sven Lembke is your contact person for: